Преминете към основното съдържание

Първа награда в престижната класация ,, Сграда на годината 2024 година‘‘  е  за археологически комплекс „Перперикон”!

Проектът за археологическия комплекс „Перперикон” в Община Кърджали, който беше отличен с първа награда за своите усилия в реставрацията и социализацията на обекта, представлява важна стъпка в съхранението и експонирането на културно-историческото наследство на България. Този уникален проект съчетава археология, архитектура и съвременни технологии за създаването на конкурентна туристическа атракция в региона.

Обединени усилия за възстановяването на „Перперикон”

Проектът беше осъществен от консорциума ДЗЗД „Перперикон 2020“, състоящ се от две водещи фирми:

    • „БИАД – С“ ЕООД
    • „Стройинвестконсулт София“ ЕООД
    • Община Кърджали като възложител.

Тези компании обединиха своя опит и експертиза, за да се реализира една амбициозна реставрационна и социализационна инициатива, която ще има дългосрочно значение за развитието на туризма и съхранението на археологическите находки на „Перперикон“.

Екип и ръководство на проекта

Проектът за археологически комплекс „Перперикон“ е реализиран благодарение на изключителния професионализъм и отдаденост на целия екип, ръководен от:

  • Инж. Ванина Галинова – ръководител на проекта, чието лидерство и стратегическо виждане бяха от съществено значение за успешната реализация на проекта.
  • Инж. Денис Каранайденов – технически ръководител, който с неговата експертиза и внимание към детайлите гарантира високото качество на строително-монтажните работи.
  • Любо Воденичаров – ръководител на екипа за реставрация и консервация, който осигури автентичността на възстановените структури, спазвайки международните етични стандарти в реставрацията.

Локация и историческо значение

„Перперикон“ се намира в живописната местност в Източните Родопи, в подножието на село Горна крепост, на около 15 км североизточно от гр. Кърджали. Комплексът има дълга и забележителна история, свързана с древни цивилизации и култови практики, датиращи от Тракийския период. Активни археологически разкопки в региона започват през 2000 г. и продължават до днешния ден, като разкритията ежегодно разширяват разбирането за значението на този археологически обект.

Цели на проекта

Целта на проекта е да се създаде конкурентоспособна туристическа атракция, като се осигури дългосрочно съхранение и социализация на археологическите структури на „Перперикон“. Това включва:

  • Реставрация и консервиране на важни архитектурни елементи и артефакти.
  • Социализация на обекта, което включва съвременни архитектурни решения и инфраструктура за улеснено посещение на туристите.
  • Експониране на историческите елементи, така че те да могат да бъдат лесно достъпни и разбрани от посетителите, като същевременно се запазват автентичността и целостта на обекта.

Основни дейности в проекта

  1. Реставрация и консервиране на археологическите обекти

Проектът включва реставрация на ключови исторически структури, като се поставя особено внимание на автентичността и материалите, използвани при възстановяването. Използваните методи и продукти са съобразени с най-високите международни стандарти в реставрацията и консервирането.

  • Малък дворец, Тюрбе (мавзолей на османски генерал) и Представителна сграда са част от основните обекти, които преминават през реставрационни и консервирационни процедури.
  • Средновековна църква и Водохранилище „нимфеум”, които разкриват тържествени култови практики и сгради с висока историческа стойност, също бяха включени в процеса на реставрация.
  • Раннохристиянската базилика с нартекс и голям атриум е един от най-големите разкрити култови комплекси в региона и преминава през разширена реставрация.
  1. Социализация на обекта

Създаването на удобни условия за посетителите е ключова част от проекта. Пасарелки и панорамни площадки са изградени, за да се осигури лесен достъп и пълна визуализация на обекта без да се засягат оригиналните структури.

  • Пейки с перголи, детски съоръжения и информационни табели допълват инфраструктурата и създават условия за комфортно пребиваване и обогатеното преживяване на посетителите.
  • Разработени са и защитни покрития за предпазване на археологическите находки от атмосферни условия, като същевременно осигуряват безопасността на туристите.
  1. Инфраструктура и модерни технологии
  • Електрическо захранване, осветление, видеонаблюдение и мълниезащитни инсталации са изградени, за да осигурят безопасността на обекта и комфорт на посетителите.
  • Археологическият комплекс е снабден със съвременни технологии за видеонаблюдение и контрол на достъпа, което гарантира както сигурността на обекта, така и безпроблемното преминаване на туристите.

 

Проектът за археологически комплекс „Перперикон“ не е само усилие за възстановяване на исторически структури, но и важна стъпка за съхраняване на културното наследство на България. Съчетанието на природно и културно наследство в този уникален обект създава една нова туристическа дестинация, която ще продължи да вдъхновява поколения туристи и любители на историята.

Благодарим на всички, които допринесоха за успеха на този проект, включително доставчиците, изпълнителите и целия проектен екип!