Проектът за реставрация на Паметника на Цар Освободител в София е пример за грижа към културното наследство и запазването на историческите символи на България. Този монумент е посветен на руския император Александър II, известен като Цар Освободител, и отбелязва освобождението на България от османско владичество през 1878 г.

Паметникът е открит през 1907 г. и е създаден от италианския скулптор Арнолдо Дзоки. През годините той е станал важен символ за националната идентичност на страната, но времето и атмосферните условия са оставили своите следи. Именно това наложи необходимостта от реставрационна намеса.

Целта на реставрацията е да се възстанови първоначалният облик на паметника, като се запазят автентичните материали и детайли. Основните предизвикателства включват почистването на патината по бронзовата статуя, укрепването на основата, както и премахването на наслоявания и замърсявания, причинени от климатичните условия и градската среда. Специално внимание е обърнато и на консервацията на мраморните части и възстановяването на оригиналните надписи и декоративни елементи.

Резултатът от реставрацията е обновен паметник, който съчетава историческа автентичност и модерни техники за консервация, позволявайки на бъдещите поколения да се наслаждават на този национален символ в неговия пълен блясък.